Skip to content

UX Book Club: „The Non-Designer’s Design Book” – podsumowanie

2014 25 marca
by Karol Cholewa

W czwartek 13 marca odbyła się kolejna edycja UX Book Clubu. Zarekomendowana przez CHI Południe lektura przyciągnęła grupkę entuzjastów do zaprzyjaźnionej już kawiarni w Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Każdy uczestnik miał okazję podzielić się wnioskami z książki i spostrzeżeniami jak zawarte w niej zasady są wykorzystane w konkretnych projektach np. stronach internetowych, aplikacjach, reklamach.

SAMSUNG CSC

Rosnący popyt na treści wizualne stwarza możliwości rozwoju i perspektywy pracy zarówno wykształconym i utalentowanym artystom jak również osobom bez formalnego treningu. Właśnie dla tej drugiej grupy, autorka Robin Williams poświęca ponad 200 stron swojej najlepiej sprzedającej się książki, oryginalnie zatytułowanej „The Non-Designer’s Design Book”.
Książka doczekała się trzeciego wydania i pomimo, że pochodzi ono z 2008 roku i przepasane jest mało zachęcającą okładką, podstawy projektowania cyfrowego i kompozycji graficznej w niej zawarte są wciąż aktualne.

Przeczytanie książki oczywiście nie wystarcza do tego aby nazywać siebie spełnionym projektantem lub by z sukcesem tworzyć ciekawe prace. Jednak dzięki prostej i zapadającej w pamięć klasyfikacji zasad dobrego dizajnu (Contrast, Repetition, Alignment, Proximity) popartej wyrazistymi przykładami, autorka uczy nas obiektywnej interpretacji oraz konstruktywnej krytyki wobec prac wizualnych.

SAMSUNG CSC

Spotkania książkowe rzadko ograniczają się do rozmów na tematy literatury fachowej. Z reguły dyskusje zataczają dużo szersze kręgi. Wówczas mieliśmy możliwość wysłuchania relacji z wyjazdu służbowego do Doliny Krzemowej w USA i porozmawiać na temat krakowskiej sceny start-upowej i jej miejsca w amerykańskich realiach. Nie zabrakło również dyskusji o krakowskiej przestrzeni miejskiej wraz z jej uroczymi szyldami a dla fanów nowinek technicznych pojawił się temat API służącego do…wyszukiwania grobów na cmentarzach komunalnych.

Przy tak finezyjnym zróżnicowaniu tematów ciężko wyjść ze spotkania niespełnionym lub zawiedzionym.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z UX Book Clubu – bieżące informacje znajdziecie na naszej stronie oraz fanpejdżu CHI PoÅ‚udnie.

No comments yet

Leave a Reply

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS