Skip to content

UX Book Club: “Evil by Design” – podsumowanie

2014 25 maja
by Marek Głowacki

W czwartek 8 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu UX Book Club. Tradycyjnie spotkaliśmy się w kawiarni Judaica w Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu. Kanwą do dyskusji była książka Chrisa Noddera „Evil by design”. Pozycja o tyle ciekawa, że projektanta UX przeważnie przedstawia się jako rycerza w lśniącej zbroi użyteczności, obrońcę dostępności, wojownika w służbie prostoty interfejsu. Tymczasem tak jak kiedyś pisarzy nazywano inżynierami dusz, tak nas można nazwać inżynieriami zachowania.

evil by design

Już sam tytuł w nieco makiaweliczny sposób zachęca do przeczytania, bo czy sięgnelibyście po książkę 57 zasad i wzorców projektowych z przykładami – Evil by design, 7 grzechów głównych brzmi znacznie lepiej. Z drugiej strony największe wątpliwości budzi właśnie taksonomia, niektóre zasady i przykłady niezbyt pasują, a książka zyskałaby na klarowności i sile, gdyby się ich pozbyć a zamiast tego pogłębić oczywiste przypadki.
Na pewno książka jest bardzo dobrą propozycją dla projektanta, który nie miał styczności z psychologią, marketingiem, brandingiem – pozwoli to spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy. Eksperymentu Stanley’a Millgrama nie da się bezpośrednio zastosować „w internetach” , ale zawsze warto wiedzieć czym kieruje się człowiek.
Przykłady z książki były inspiracją do dyskusji, wskazywaliśmy podobne rozwiązania w polskich produktach.
Wracając do etyki projektowania to osobiści najbardziej zapadł mi w pamieć przypadek fałszywych przystanków w pobliżu szpitala dla ludzi z demencją. Pacjenci ci powodowani urojeniami, często uciekają z takich ośrodków, jednak dzięki tym przystankom można ich łatwo odnaleźć zanim zrobią sobie krzywdę. Owszem jest to oszustwo, ale w tym wypadku cel uświęca środki.
Krótka prezentacja książki:

Evil By Design: Leading Customers Into Temptation (SXSW Version) from Chris Nodder

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne spotkanie z UX Book Clubu – bieżące informacje znajdziecie na naszej stronie oraz fanpejdżu CHI Południe.

No comments yet

Leave a Reply

Note: You can use basic XHTML in your comments. Your email address will never be published.

Subscribe to this comment feed via RSS