UX Book Club: “Evil by Design†– podsumowanie
W czwartek 8 maja odbyÅ‚o siÄ™ kolejne spotkanie z cyklu UX Book Club. Tradycyjnie spotkaliÅ›my siÄ™ w kawiarni Judaica w Centrum Kultury Å»ydowskiej na krakowskim Kazimierzu. KanwÄ… do dyskusji byÅ‚a książka Chrisa Noddera „Evil by design”. Pozycja o tyle ciekawa, że projektanta UX przeważnie przedstawia siÄ™ jako rycerza w lÅ›niÄ…cej zbroi użytecznoÅ›ci, obroÅ„cÄ™ dostÄ™pnoÅ›ci, wojownika w sÅ‚użbie prostoty interfejsu. Tymczasem tak jak kiedyÅ› pisarzy nazywano inżynierami dusz, tak nas można nazwać inżynieriami zachowania.
Już sam tytuÅ‚ w nieco makiaweliczny sposób zachÄ™ca do przeczytania, bo czy siÄ™gnelibyÅ›cie po książkÄ™ 57 zasad i wzorców projektowych z przykÅ‚adami – Evil by design, 7 grzechów głównych brzmi znacznie lepiej. Z drugiej strony najwiÄ™ksze wÄ…tpliwoÅ›ci budzi wÅ‚aÅ›nie taksonomia, niektóre zasady i przykÅ‚ady niezbyt pasujÄ…, a książka zyskaÅ‚aby na klarownoÅ›ci i sile, gdyby siÄ™ ich pozbyć a zamiast tego pogÅ‚Ä™bić oczywiste przypadki.
Na pewno książka jest bardzo dobrÄ… propozycjÄ… dla projektanta, który nie miaÅ‚ stycznoÅ›ci z psychologiÄ…, marketingiem, brandingiem – pozwoli to spojrzeć na pewne sprawy z zupeÅ‚nie innej perspektywy. Eksperymentu Stanley’a Millgrama nie da siÄ™ bezpoÅ›rednio zastosować „w internetach” , ale zawsze warto wiedzieć czym kieruje siÄ™ czÅ‚owiek.
Przykłady z książki były inspiracją do dyskusji, wskazywaliśmy podobne rozwiązania w polskich produktach.
Wracając do etyki projektowania to osobiści najbardziej zapadł mi w pamieć przypadek fałszywych przystanków w pobliżu szpitala dla ludzi z demencją. Pacjenci ci powodowani urojeniami, często uciekają z takich ośrodków, jednak dzięki tym przystankom można ich łatwo odnaleźć zanim zrobią sobie krzywdę. Owszem jest to oszustwo, ale w tym wypadku cel uświęca środki.
Krótka prezentacja książki:
Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy na kolejne spotkanie z UX Book Clubu – bieżące informacje znajdziecie na naszej stronie oraz fanpejdżu CHI Południe.