„UX Storytellers: ścieżki, inspiracje i doświadczenia wiodących specjalistów”

Pomysł na polską edycję UX Storytellers przychodził do nas z wielu stron. Po sukcesie wersji amerykańskiej wiele osób z kręgów CHI Polska zaczęło podpytywać, czy nie moglibyśmy stworzyć podobnej publikacji. Sugestie te prawie zawsze uzupełniane były prośbą: „Nie róbcie tylko takiej grubej biblii, bo można się zanudzić.”

Stąd pojawił się pomysł przygotowania pierwszej książki, choć mamy nadzieję, że jednej z wielu. Zgłoszono do niej dwudziestu siedmiu kandydatów, a dwanaście osób spośród nich zaprosiliśmy do podzielenia się osobistymi opowieściami o ich przygodach z zawodem projektanta User Experience w Polsce.

Każda z historii składa się z kilku wątków, również wybranych w głosowaniu przez członków CHI Polska. Poprosiliście, żeby w każdej z opowieści znalazła się motywacja wyboru takiego właśnie zawodu oraz krótki opis ścieżki kariery, do dziś oczywiście, bo wszystkie te kariery nadal się rozwijają. Chcieliście też przeczytać o największych sukcesach w branży UX w Polsce a także o najciekawszych projektach, najtrudniejszych wyzwaniach i porażkach. Pojawiły się także życzenia, żeby UX Storytellerzy podzielili się z Wami projektami swoich marzeń. Każdy z naszych gości próbował też odpowiedzieć na pytanie, jaki był jego wpływ na branżę UX w Polsce. Było to chyba najtrudniejsze zadanie, ponieważ trudno jest z tak szerokiej perspektywy ocenić skuteczność własnych działań. Nieco łatwiejszym zadaniem okazało się wskazanie autorytetów i inspiracji. Na koniec każdy UX Storyteller spróbował przygotować kilka wskazówek dla młodych projektantów oraz zasugerował swoją ulubioną książkę z dziedziny User Experience.

Zaproszamy do lektury!

Publikacja ta została przygotowana przez członków CHI Polska będącego polskim oddziałem ACM SIG-CHI, międzynarodowej grupy zainteresowań (ang. Special Interest Group) skupiającej się na badaniu, projektowaniu i rozwiązywaniu problemów interakcji pomiędzy człowiekiem a komputerem (z ang. Computer-Human Interaction, w skrócie HCI). Utworzenie stowarzyszenia to inicjatywa polskich specjalistów, zrealizowana przy współpracy uczelni PJWSTK i SWPS, która działa od listopada 2010 roku. Jesteśmy organizatorem, współorganizatorem i patronem najważniejszych wydarzeń poświęconych użyteczności i User Experience w Polsce, takich jak: World Usability Day, UX Poland, World Information Architecture Day oraz WUD na Pradze. Nasze cele to stworzenie sieci kontaktów między profesjonalistami UX w Polsce, szerzenie wiedzy o HCI oraz wsparcie rozwoju kompetencji członków stowarzyszenia. W tej chwili działamy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu i mamy nadzieję, że to nadal dopiero początek.

Oddana w Wasze ręce publikacja została stworzona w całości siłami wolontariackimi, szczególnie dzięki wielkiemu zaangażowaniu Emilii Kowalik a także mojemu. Jednak nawet największa energia poszłaby w las bez wsparcia sponsorów. Dziękujemy przede wszystkim Allegro, które w ogromnym stopniu sfinansowało oddawaną w Wasze ręce książkę. Finansowego wsparcia udzieliła także firma Usability Tools oraz UXPlus, za co ogromnie dziękujemy. Za fantastyczny projekt graficzny odpowiedzialny jest Ralph Talmont.

Mamy nadzieję, że przedstawione w tej edycji historie staną się inspiracją dla kolejnych osób chcących rozwijać się w dziedzinie projektowania User Experience i że naprawdę jest to pierwsza z wielu edycji opisujących wspaniałe historie wspaniałych ludzi. Życzymy wszystkim ciekawej lektury i zapraszamy do dzielenia się wrażeniami na stronie CHI Polska na Facebooku.

W imieniu CHI Polska,
Aga Szóstek

Wydane przez:

Dziękujemy za wsparcie: